Üye Girişi   Yeni Üyelik
Anasayfa Erkek Hastalıkları Sağlık Haberleri Erkek Ürünleri Erkek Rehberi Doktorunuza Sorun
 
Arkadaşına Gönder
Yorumları Oku/Yaz
 
 
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
Kalp Hastalarında Sertleşme Problemi Ve Cinsel Yaşam
02.09.2010 - 11934 defa okundu.

Kalp hastalığı cinsel performansı nasıl etkiler? Kalp krizi geçiren, stent takılan, kalp ameliyatı olan erkeklerde seks yaşamı nasıl olmalı? Kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçların erkeklerde ereksiyon sorununa  yol açma riski nedir? Kalp hastası bir erkek, sertleşme sağlayan ilaçları kullanabilir mi?

Merak edilen bu soruları Hattat Hastanesi Üroloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat’a sorduk. İşte verdiği yanıtlar:

. Kalp hastalığı cinsel yaşamı, arzuyu, performansı nasıl etkiler?
“Kalbi etkileyen her şey cinselliği de etkiler. Yani, kalp damarlarında hasar yaratan şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol problemi, plak oluşumu, sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, hareketsiz bir yaşam gibi faktörler, cinsel bölgeye giden damarları da olumsuz etkiler. Bu nedenle kalp hastalarında istek azlığı, sertleşme sorunu, tatminsizlik gibi cinsel sorunlar daha sık görülür. Söz konusu faktörlerden kaynaklanan performans endişesi, kısırdöngü şeklinde sertleşme probleminin daha da artmasına yol açabilir.

Kalp krizi sonrasında sertleşme sorunu hem fiziksel, hem psikolojik nedenlerle ortaya çıkabilir. Kalp hastalıklarında kullanılan ilaçlar cinsel isteği azaltıp sertleşme sorununa neden olabilir. Aynı şekilde bir erkek eforlu bir hareket esnasında veya seks yaparken kalp ağrısı yaşıyorsa korkup psikolojik olarak sertleşme sorunu yaşayabilir.  Kalp krizinden ve ölümden korkmak da, performans endişesi yaratarak sertleşmeyi bozabilir.  Kalp krizi yaşayan birçok kişi kendini endişeli, depresif ve sıkıntılı hisseder, hatta partnerinin beğenmediğini düşünür.  Bir başka durum da partnerin aşırı korumacı hale gelmesidir ki, bu durumda hastanın moralini bozar. 

. Kalp krizi geçiren hastalar için seks tehlikeli midir?
“Araştırmalar birçok çiftin cinsellik için 5–15 dakika harcadığını gösteriyor.  Seks sırasındaki oksijen tüketimi 1 veya 2 kat merdiven çıkmaya eşit, dolayısıyla cinsel aktivite sonrası içinde kalp krizi geçirme riski veya cinsellik esnasında kalpteki sorunlara bağlı ölümler oldukça nadirdir. Araştırmalara göre sağlıklı bir kişide seks sonrasında kalp krizi görülme riski yaklaşık 1 milyonda 2,5’tur.  Bu rakam daha önce kalp hastalığı geçiren kişilerde de 1 milyonda 25’e kadar çıkar.  Ancak, özellikle daha önceden geçirilmiş bir kalp krizi hikayesi olan ve aşırı hareketsiz bir hayat tarzı süren erkeklerde  bu risk artar.

Bir erkeğin  kalp hastalığı sonrası seks yapıp yapamayacağının en güzel testi şudur:  Eğer göğüste  rahatsızlık, ağrı, çarpıntı, nefes darlığı gibi belirtiler olmadan yaklaşık 15-20 dakika yürüyebiliyorsa sekse hazırsınız demektir. “

KALP HASTALARINDA SEVİŞME POZİSYONLARININ ÖNEMİ
. Kalp hastalarında sevişme pozisyonlarının önemi var mıdır?

Cinsel beraberlikten çekinen çiftler ilişkilerine önce bireysel uyarılarla başlayabilir. Aslında seçilen pozisyonlar arasında efor açısından bir fark yok.  Yani çiftin seçtiği tarzda rahatlık hissetmesi yeterli.  Ancak zamanla doktor kontrolünde yapılan doğru bir egzersiz ve kondüsyon programı ile erkeğin fitness seviyesi düzeltilerek eski pozisyonlara geri dönülebilir. Normal olarak bir kişi kalp krizi sonrasında yaklaşık 16 hafta sonra cinselliğe geri dönebiliyor.  Bu süre tabii ki hastanın isteğine, genel fitness seviyesine ve bilgisine göre değişiyor.

. Kalp hastası bir erkeğin kullandığı bazı ilaçlar sertleşme soruna yol açıyorsa,  bunun bir çözümü var mı?
“Kalp hastalıklarında kullanılan ilaçlar cinsel isteği azaltıp sertleşme sorununa neden oluyorsa,  kalp hekimi ile görüşüp cinselliği daha az etkileyen ilaçların kullanılıp kullanılamayacağını tartışıyoruz. Ancak bu ilaçların muhakkak kullanılması gerekirse başka öneriler sunuyoruz. “

NİTRAT İÇEREN İLAÇLARLA SERTLEŞME SAĞLAYAN İLAÇLAR ALINMAMALI
. Kalp hastası erkekler sertleşme tedavisinde kullanılan ilaçları içebilir mi?

“Kalp damar sorunu yaşayan kişilerde sertleşme sorununda kullanılan ilaçlar oldukça yüz güldürücü sonuçlar verebiliyor. Ancak nitrat grubu ilaçları kullanan hastaların bu ilaçları kullanmamaları gerekiyor.  Bu durumda, hastanın durumuna göre en doğru tedavi protokolünü bir ekip çalışması ile beraberce oluşturuyoruz.”

. Seks sırasında kalbi korumak için neler yapılmalı?
“. Rahat edilebilecek bir partner seçilmesi çok önemli.
. Fiziksel egzersiz de ihmal edilmemeli.  Hareketsiz kişiler hem kalp krizine daha yatkındır,  hem de bu durum oluşursa kurtulma şansları düşüktür.  Bu nedenle doğru bir egzersiz programı ile iyi bir kondüsyon seviyesine sahip olmak cinsellik sırasında efor harcarken kalbinizin hazırlıklı olmasını sağlar. 
. Normal ve uygun sıcaklıkta bir oda seçilmeli.
. Dinlenmiş ve rahatlamış olunan bir saati seçmekte fayda var.  Bu birçok kişi için iyi bir gece uykusunun ardından sabah saatleri uygun olabiliyor.
. Seks sırasında aşırı heyecanlanıp, performans endişeleri yaşayan erkeklerin,  durup, birkaç dakika derin derin nefes alıp tekrar başlamaları faydalıdır
. Seksten önce aşırı yemek yemek veya alkol almak da kalbi strese sokar.  Bu nedenle yemekten veya alkol tüketiminden sonra en az üç saat beklemek gerekir. 

. Peki, sevişme sırasında durmayı gerektiren bazı alarm sinyalleri var mıdır?
Tabii, bu konuda  bazı uyarı işaretleri de var:  Seks sırasında veya sonrasında göğüs ağrısı oluşursa, 15 dakika veya daha fazla süren kalp çarpıntıları varsa, cinsellik sonrasında beklenmedik bir uykusuzluk, rahatsızlık hissi varsa, öteki güne kadar devam eden yorgunluk hissi varsa mutlaka doktora başvurmak gerekir.” 

“EN SIK KULLANILAN CERRAHİ YÖNTEM: PENİL PROTEZ”
.Kalp ya da yüksek tansiyon gibi hastalığı olan erkekler için ne gibi çözümler var?

“Sertleşme sorunu yaşayan,  kalp ya da yüksek tansiyon gibi bir rahatsızlığı olan erkekler,  son derece çeşitli ve başarılı tedavi seçeneklerin olduğunu bilmeli. Bu nedenle böyle bir sorunla karşılaşıldığında çekinmeden doktora başvurmalı, sorunun altında yatan faktörleri incelemeli ve uygun tedavi seçeneklerini gözden geçirmeliler.

Sertleşme sorununa yol açan sebepler çok yönlü araştırıldıktan ve esas neden tespit edildikten sonra tedavi seçeneğine hastayla hekim beraber karar verebilirler. Tedavi kararında temel nokta, sertleşme bozukluğuna yol açan faktörün etkisini yok etmektir. Genel olarak tedavide ilk adım ilaç tedavileridir. Sertleşme sorununun tedavisinde kullanılan PDE5 engelleyici ilaçların davranış terapisi ile birleştirilmesi bu sağlık sorununun daha etkili tedavi edilmesine olanak sağlar. Metabolik bir hastalık ya da bir operasyonun yan etkisine bağlı oluşan sağlık problemlerini çözümlerken de yapılan tetkiklerin hekime verdiği fikre göre ilk tedavi seçeneği yine ilaçlardır.

. Peki, bahsettiğiniz sertleşme sağlayan ilaçların kalp hastaları için zararlı olabilir mi? Her kalp hastası bu tür ilaçları içebilir mi?
Kalp hastaları da sertleşmeyi sağlayacak ilaç kullanabilir. Kullandığı tansiyon, kalp veya nörolojik ilaçlar nedeniyle yeterli sertleşme düzeyi sağlayamayan veya sertleşmesini sürdüremeyen erkeklerde (hormonal bir neden de söz konusu değilse) psikolojik yönden ve fizyolojik olarak değerlendirme yapılır. Eğer sebep kullanılan ilaçlar ise sertleşmeyi olumlu yönde etkileyecek ilaçlar verilir. Kardiyolojik anlamda nitratlı ilaç kullanmayan hastalara da PDE5 inhibitörü grubu ilaçlar verilebilir. Bazı hastalarda ağızdan alınan bu ilaçlara ek olarak penis enjeksiyonu tedavileri de eklenebilmektedir. Önemli bir not: Angina denilen kalp ağrısı için kullanılan nitrat grubu kalp ilaçları, sertleşme sorununun tedavisinde etkili ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Nitrat grubu ilaçlar, aynı Sildenafil, Vardenafil, Tadalafil gibi kan damarlarını genişleterek etki ettiğinden bu ilaçların birlikte kullanılması düşük kan basıncı ve bilinç kaybı gibi tehlikeli yan etkilere neden olabilir.

Sertleşme probleminde kullanılan ilaçlar aslında pek çok kişi tarafından herhangi bir sorun yaratmadan rahatlıkla kullanılmaktadır. Ancak bazı sağlık durumlarında bu ilaçlar çeşitli yan etkiler doğurabilir. Bu ilaçları kullanmaya başlamadan önce kalp hastası erkeklerin mutlaka doktorlarına danışması büyük önem taşımaktadır. Özellikle yeni geçirilmiş bir kalp krizi, “angina” denilen kalp ağrısı, cinsel ilişki sırasında oluşan kalp ağrısı, kalp yetmezliği ve kalp ritim problemleri; kontrol edilemeyen yüksek veya düşük tansiyon; son altı ay içinde geçirilen inme; retina problemleri, ailede veya erkeğin kendinde “retinitis pigmentosa” gibi bir göz sorunu olması; orak hücreli anemi, lösemi  gibi problemlerden yakınan erkeklerin dikkatli olması son derece yararlıdır.

Bazı hastalarda sorun cinsel ilişkiye karşı duyulan aşırı korkudur. Bu durumda ilaç tedavileri başarılı olamamışsa sertleşme penis enjeksiyonlarıyla sağlanır. Papaverin, prostaglandin E1 ya da fentolamin gibi ilaçlar tek tek veya kombine şekilde penisin intrakavernöz dokusuna uygulanabilir.

İlaçların yanı sıra, jel şeklinde dil altında kullanılan ve ağız mukozasından süratle emilimi olan ilaçlar da mevcuttur. Ayrıca kendilerine iğne yapamayan hastalar MUSE tedavisinden de faydalanabilir. MUSE ağızdan alınan tabletlerle birlikte de kullanılabilir. İlaçlar etkili değil, cerrahi de uygun değilse tedavide vakum cihazları kullanılır. İlişki öncesinde vakumla sağlanan sertleşmeyle 30 dakika kadar ilişki imkânı olur.

. Peki, halk arasında “mutluluk çubuğu olarak” bilinen protezlerin tedavideki yeri nedir?
“Sertleşme bozukluğunda en sık kullanılan cerrahi yöntem penil protezdir. Genelde diğer tedavi seçeneklerinin işe yaramadığı durumlarda penis protezleri tercih edilir. Penis protezleri cinsel isteği bulunan ancak yeterli sertleşme elde edemeyen veya sertleşmeyi sürdüremeyen erkeklere uygundur. Bunun yanında doğumsal olarak veya Peyronie hastalığı gibi sonradan penis eğriliği olan hastalarda penis bükülmesi sertleşmeyi sağlayamıyorsa yine penis protezlerden yararlanılabilir.

Cinsel isteği olmadığı için sertleşme problemi yaşayan hastalarda genellikle sorun ya depresyon gibi psikolojik problemlere ya da hormonal dengesizliklere bağlıdır. Erkeklik hormonu sertleşmeyi oluşturmakta direkt olarak etkili olmasa da cinsel isteği yönlendirerek sertleşmeyi etkiler. Testosteron eksikliği yaşayan hastalarda genellikle hormonal tedaviye ek olarak ve sertleşmeyi sağlayan PDE5 inhibitörü ilaçları eklenerek etkin bir tedavi sağlanır.” 

KONUYLA İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLAR

Depresyon, Kalp, Ülser İlaçları Sertleşme Problemine Yol Açıyor

Sertleşme Sorunu ve Tedavisi

Sertleşme Sorununun Çareleri

« Geri
  Yorum Ekle
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 
 
Erkek Rehberi
Cinsel Sorun
Tedavi Merkezleri
Cinsel Terapi
Uzmanları
Prostat Hastalıkları
Tedavi Merkezleri
Tüp Bebek/Kısırlık
Merkezleri
Saç Ekim
Merkezleri
Fitness
Merkezleri
Ünlülerle Sağlık Sohbetleri
Gazeteci Yüksel Aytuğ: Babam Nasıl Alzheimer Oldu?
Tüm Söyleşiler >
Anket
Sizce sağlıklı bir erkek aşağıdaki özelliklerden en başta hangisine sahip olmalıdır?
Gençlik
Adaleli bir vücut yapısı
Cinsel güç, performans
Ruh sağlığı
Göbeksiz sıkı bir karın
Kırışıksız, canlı bir cilt
Gür ve sağlıklı saçlar

Ankete katılmak için lütfen giriş yapınız. Giriş için tıklayınız.

Anket Sonuçları
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright © 2009 Sagliklierkek.com | Tüm hakları saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor