Üye Girişi   Yeni Üyelik
Anasayfa Erkek Hastalıkları Sağlık Haberleri Erkek Ürünleri Erkek Rehberi Doktorunuza Sorun
 
Arkadaşına Gönder
 
 
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
Artroskopi Nedir, Nasıl Uygulanır?
04.09.2009 - 9309 defa okundu.

Artroskopi eklem problemlerinin tanı ve tedavisinde eklemin içinin görüntülenmesi için ortopedist tarafından kullanılan cerrahi bir işlemdir. Kelime olarak eklemin içine bakmak anlamına gelir. Teknik olarak artroskopik işlem genel veya bölgesel anestezi altında açılan küçük bir kesiden eklemin içerisine optik ile girilip eklemin büyütülerek bir televizyon ekranına yansıtılması ile yapılan işlemdir. Büyütülmüş ve netleştirilmiş görüntü, yapıları daha yakından inceleme olanağı sağladığı gibi aynı anda tedavinin de yapılmasını sağlar. Hisar Hastanesi uzmanları Artroskopi işleminin önemini anlattılar.

Eklem yaralanmalarının ve hastalıklarının tanısı için başlangıç olarak: hastanın hikayesi fizik muayene bulguları ve röntgen ile değerlendirilmesi gereklidir. Bunlara ek olarak MRI ve BT gibi daha ileri tanı yöntemleri gerekebilir. Tedavisi cerrahi gerektiren eklem yaralanmalarında açık cerrahi müdahalenin yaratacağı komplikasyonlardan kaçınmak, hastayı günlük yaşantısına daha erken kavuşturmak, eklem içi patolojilerin tanı ve tedavisini en iyi şekilde yapmak için artroskopik cerrahi yöntemi tercih edilir.
Artroskopik cerrahi sıklıkla diz ve omuz eklemine yapılamakla beraber; dirsek, el bileği, kalça ve ayak bileğine de yapılabilmektedir.

DİZ:
artroskopik olarak diz ekleminde şu işlemler yapılır;
• Menisküs yırtıklar
• Ön ve arka çapraz bağ(ACL-PCL) yırtıkları
• Osteoartrit(kireçlenme)
• Kıkırdak lezyonları(OCD)
• Sinovit
• Eklem faresi

Menisküsler diz içinde uyluk ile kaval kemikleri arasında yarım ay şeklindeki kıkırdak yapılardır. Nadiren `O` şeklinde olurlar ve buna `Diskoid Menisküs` denir.
Sıklıkla karşılaşılan menisküs yırtıkları ya bir travma ile yada yıllar içinde meydana gelen yıpranma sonucunda oluşur. Klinik olarak menisküs yırtıkları kendini; ağrı, kilitlenme ve hareket kısıtlılığı ile gösterir. Tedavi olarak yırtılan menisküsün bir kısmının alınması (parsiyel menisektomi) veya yırtılan kısmın dikilmesi ile yapılır. Tedavinin ne şekilde yapılacağı hastanın yaşına ve yırtığın meniküsün hangi bölümünde olduğuna bağlıdır.
Artroskopik menisektomi ameliyatını takiben hastalar genellikle aynı gün taburcu edilebilirler. Hasta ameliyat sonrasında bir çift koltuk değneği ile üzerine basabilmektedir ve 4-5 gün sonra da işine gidebilmektedir. Ancak menisküs tamiri yapılmış ise bu durumda hastanın yaklaşık 2 ay üzerine basmaması gerekmektedir.

Bağlar, kemiğe özel vidalarla tutturulur
Ön ve arka çapraz bağlardan, ön çapraz bağ yırtığı daha sık olmaktadır ve bu bağların dikilmesi söz konusu olmadığından, tedavi bağın yeniden oluşturulması ile yapılmaktadır. Bu işlem ise diz çevresinde bulunan diğer bağların (semitendinöz-grasilis, patellar tendon, quadriceps tendonu) veya kadavradan alınan bağların kullanılması ile yapılmaktadır. Kullanılan bu bağlar kemiğe özel vidalar ile tutturulur. Ameliyat sonrası hasta koltuk değneği ile üzerine kısmi basabilmekte (bu süre yaklaşık 2 haftadır) ve takiben iyi bir fizik tedavi ve rehabilitasyon programı gerekmektedir. Ön çapraz bağ ameliyatı olan hastaların spora dönüş süresi yaklaşık 6 aydır.
Osteoartrit (OA- kireçlenme) sık görülen bir eklem hastalığıdır. Eklem kıkırdağının yapısının bozulması, aşınması, incelmesi ve hatta kaybına neden olur. Osteoartrit eklemlerin normal yapısını bozarak, ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı, hareket sırasında eklemden çıtırtı sesinin gelmesi şeklinde klinik bulgular verir. Erken dönemde uygun görülen vakalarda artroskopi ile eklem temizliği, ilerlemeyi durdurucu etki yapabilmektedir.

Kaynak: Hisar Hastanesi web sitesi
(www.hisarhospital.com)

KONUYLA İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLAR 

Diz Hastalıkları Nasıl Tedavi Ediliyor? 

Menisküs Tedavisinde Artroskopi

Diz Ekleminde Menisküs Yırtıkları

« Geri
 
Erkek Rehberi
Cinsel Sorun
Tedavi Merkezleri
Cinsel Terapi
Uzmanları
Prostat Hastalıkları
Tedavi Merkezleri
Tüp Bebek/Kısırlık
Merkezleri
Saç Ekim
Merkezleri
Fitness
Merkezleri
Ünlülerle Sağlık Sohbetleri
Gazeteci Yüksel Aytuğ: Babam Nasıl Alzheimer Oldu?
Tüm Söyleşiler >
Anket
Sizce sağlıklı bir erkek aşağıdaki özelliklerden en başta hangisine sahip olmalıdır?
Gençlik
Adaleli bir vücut yapısı
Cinsel güç, performans
Ruh sağlığı
Göbeksiz sıkı bir karın
Kırışıksız, canlı bir cilt
Gür ve sağlıklı saçlar

Ankete katılmak için lütfen giriş yapınız. Giriş için tıklayınız.

Anket Sonuçları
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright © 2009 Sagliklierkek.com | Tüm hakları saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor