Üye Girişi   Yeni Üyelik
Anasayfa Erkek Hastalıkları Sağlık Haberleri Erkek Ürünleri Erkek Rehberi Doktorunuza Sorun

 
Arkadaşına Gönder
 
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
Prostat Tedavileri ve İdrar Kaçırma
07.08.2009 - 9127 defa okundu.

İdrar kaçırma mesane kontrolünün kaybolarak istem dışı damlalar halinde veya daha yoğun olarak idrarın kaçmasıdır. Erişkin yaşta idrar kaçırma kadınlarda erkeklere nazaran daha sık gözlenmektedir. İdrar kaçırma önemli bir sosyal problemdir. Hastaların hayat kalitesi ciddi oranda bozabilen bu durum, şahsın kendisine olan güvenini ve davranış kalıplarını bozabilmektedir.

İDRAR KAÇIRMANIN SEBEPLERİ NELERDİR?

Normal koşullarda mesane ve idrarı tutmaya yarayan mesanenin çıkışı ve altında yerleşmiş sfinkter dediğimiz adeleler uyum içerisinde çalışırlar.  Mesane içi boş bir adeledir ve 400-500ml idrarı içindeki basıncı arttırmadan depolayabilir.  Bu esnada kasılı olan adeleler idrarın kaçmasını engeller.  Bu olaylar sinir sisteminin kontrolü altındadır ve bu kontrol oldukça karmaşıktır. 

İDRAR KAÇIRMA TİPLERİ

 • Stres idrar kaçırma: Özellikle çok doğum yapmış kadınlarda mesaneyi alttan destekleyen adele tabakasında bir zayıflık ortaya çıkmaktadır.  Yaşlanma ve menapoz ile ortaya çıkan hormonal eksikliklerin katkısı ile mesane desteğini kaybetmektedir.  Böylece öksürme aksırma gibi karın için basıncını arttıran durumlar idrar kaçmasına sebep olabilir.  .  Stres inkontinans kadınların yaklaşık 1/3 ünde görülmekle beraber bunların çoğu bu konuda doktora başvurmamaktadır.
 • Urge (Sıkışma) idrar kaçırma:  Güçlü bir tuvalete gitme ihtiyacı hissedildiği anda tuvalete yetişemeden idrar kaçırma olayıdır. Genelde aşırı aktif mesane dediğimiz durumun sonucudur.
 • Miks idrar kaçırma::  Stres idrar kaçırma ile urge idrar kaçırmanın bir arada olduğu durumlarda miks idrar kaçırmadan söz edilir. Örneğin hasta hem öksürdüğünde ya da hapşırdığında, hem de bazen ani bir sıkışma hissi sonrasında idrarını kaçırabilir.
 • Taşma idrar kaçırma:  Mesanede kapasitenin üzerinde idrar depolandığında idrar yapma zorunluluğu hissetmeden küçük miktarda idrar kaçırma görülür. Hasta hiçbir zaman mesanesini tamamen boşaltamadığı hissine kapılır. Bunun dışında  Sinir hasarına yol açabilecek hastalıklar arasında diabet, alkolizm gibi nedenler yer almaktadır.  İdrar kaçırmanın bu tipi sinir hasarı dışında prostat büyümesi gibi mesane çıkımı tıkanıklıklarına bağlı olabilmektedir.
 • Total İdrar Kaçırma:  Hasta idrar kaçırdığını fark etmediğini, devamlı iç çamaşırının ıslak olduğunu ifade eder.
 • Fonksiyonel İnkontinans:  Bazı hastalarda idrar kaçırma sorununa rağmen, yapılan tetkikler normal olarak tespit  edilir. Bu hasta  grubunda Alzheimer , Parkinson veya artrit gibi nedenler bulunur.
  Her iki cinste çeşitli ameliyatlar idrar kaçırmaya yol açabilirler.  Erkeklerde prostatın özellikle kanserine yönelik ameliyatlar, mesane boynu ve çevresindeki ameliyatları, sfinkter çevresindeki ameliyatlar, kadınlarda sfinkter yetmezliğine neden olabilecek ameliyatlar bu gibi nedenler arasında sayılabilir.

İlaçlar da inkontinansa sebep olabilir veya kolaylaştırabilir:  Bunlar arasında adele gevşeticiler, tansiyon düşüren ilaçlar, idrar söktürücüler, sakinleştiriciler, depresyon ilaçları ve alerji ilaçları yer alır.

NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURMALI?

Aşağıdaki sorulardan birine yanıtınız “evet” ise bir uzmana danışın.

 • Güldüğünüzde, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ; yürürken veya egzersiz yaparken; ağır bir eşya kaldırırken ; oturur ya da yatar durumda ayağa kalktığınızda idrar kaçırıyorsanız
 • Gün boyunca sık sık tuvalete gitmek zorunda iseniz
 • Bu sorunlar  nedeniyle ped kullanmak zorunda kalıyorsanız
 • İdrar yapma hissi geldiğinde tuvalete yetişemiyorsanız
 • Tuvalette hiçbir zaman idrarınızı tamamen boşaltamadığınız hissine kapılıyorsanız...

İDRAR KAÇIRMA TANISI NASIL KONUR?

 • Anamnez:  İdrar kaçırmanın tanısal değerlendirilmesi detaylı tıbbi hikaye, fizik muayene, idrar analizi, idrar kültürü ve rutin laboratuar testleriyle başlar. 
 • Fizik muayene:  Fizik muayene idrar kaçırmaya neden olabilecek anatomik ve nörolojik sorunları araştırmaya yarar.  Muayene esnasında bazı refleksler ve duyuların ölçülmesi sinirsel kökenli kaçırmalar hakkında ipucu verir.  Ek olarak yapılan idrar tetkiki ile enfeksiyon, kristaller ,  kan, şeker olup olmadığı araştırılır, gerekirse idrar kültürü yapılarak etken mikroba karşı en uygun antibiyotikler saptanır.  Ayrıca  Ped testi ve İşeme çizelgesi gibi yöntemlerle idrar kaçırmanın tipi anlaşılmaya çalışılabilir. 
 • Ürodinami:   Ürodinami, özellikle de “videoürodinami” mesane ve mesane çıkımı fonksiyonları hakkında bilgi veren  en değerli bir metottur.  Mesane dolumu sırasında mesanede meydana gelen basınç değişiklikleri yanında, boşaltım fonksiyonu ve idrar tutmaya yarayan mekanizmalar hakkında bilgi verir.
 • Sistoskopi :  Mesanenin optik bir aletle idrar yolundan girilerek incelenmesidir.
 • Ultrasonografi: İdrar kaçırmaya sebep olabilecek prostat büyümesi,  mesane taşı,  tümör gibi diğer nedenler araştırılır.  Perineal ultrasonografi ile mesane boynunun hareketlerini ve açıları değerlendirilebilir.  Hasta idrar yaptıktan sonra mesaneden idrar kaçıp kaçmadığı bu tetkik ile değerlendirilir.
 • Radyolojik tetkikler : Böbrek,mesane ve idrar yollarının çeşitli radyolojik yöntemlerle ilaçlı veya ilaçsız olarak incelenmesi gerekebilir.

İDRAR KAÇIRMANIN TEDAVİSİ NASILDIR?

İdrar kaçırmanın tedavisi tipine ve altta yatan nedene göre değişiklikler gösterir. 

 • DAVRANIŞ TEDAVİSİ

  Davranış tedavisi, idrar kaçırma şikayeti olan hastaları durum hakkında eğitmek ve inkontinansı en aza indirgemek için kullanılan bir grup tedaviyi içerir.  Bu tedavi yöntemleri hastaya mesane ve sfinkterin kontrolünü kazandırmaya çalışır. Sıvı ve diyet ayarlaması, pelvik kas çalışmaları, güçlendirme egzersizleri,  işeme günlüğü, zamanlı işeme çalışmaları bu yöntemlerden bazılarıdır. 

 • PELVİK TABAN REHABİLİTASYON

  Pelvik taban egzersizleri temel olarak Kegel egzersizleri, vajinal koniler ve biofeedback yöntemleridir.  Bu egzersizler hem kadın üreme organları hem mesane dayanağını sağlayan adalelerin kuvvetlendirilmesine yöneliktir.  Bu yöntemlerden biri olan “Biofeedback” hastayı herhangi bir vücut fonksiyonu hakkında bilgilendirip, o fonksiyonu kontrol etmek üzere eğitmeyi amaçlar.

 • İLAÇ TEDAVİSİ

  İdrar kaçırması olan hastaya yapılan tetkik sonuçlarına göre mesane boynunu daraltan ve ya mesane hacmini genişletmeye yönelik ilaçlar kullanılır. 

 • CERRAHİ TEDAVİ

  İlaç ve davranış tedavisiyle sonuç alınamayan hastalarda cerrahi tedavi uygulanmaktadır.  Burada genel prensip pelvik taban adalelerini desteklemek ya da anatomiyi düzeltmektir.  Cerrahi tedavi idrar kaçırmanın tipine göre değişmektedir.

  Özellikle idrar kaçırma şikayeti olan kadınlarda günümüzde en çok uygulanan yöntem vaginal yoldan yapılan askı yöntemleridir.  Amaç mesane altında çıkış direncini arttırarak idrar kaçmasını engellemektir.  Rahim,barsak gibi diğer organların sarkmaları da aynı seansta tamir edilir.

  Erkeklerde prostat ameliyatları sonrası görülen idrar kaçırmada idrar yolu çevresine çeşitli maddelerin kalıcı olarak enjeksiyonu,   askı ameliyatları, suni sfinkter takılması gibi yöntemler uygulanır.

Üretra (İdrar Borusu ) Çevresine Enjeksiyonlar:
Ameliyat olamayan yada fayda görmeyecek hastalara, idrar borusunun çevresine lokal anestezi altında çeşitli maddeler enjekte edilir. Bunlar kollagen, polytef yada makroplasti adını alan farklı protein veya kimyasal yapıda maddelerdir.

Botoks Enjeksiyonları:
Çok yeni olan bu yöntemde mesane adelesine botulinum toksini enjekte edilerek mesanenin kasıcı kaslarında geçici gevşeme sağlanır, böylece acil idrar hissi veya yetişememe trazındaki idrar kaçırma tedavi edilmeye çalışılır.

Prof. Dr. Halim Hattat
(Hattat Hastanesi Üroloji Bölümü Başkanı)
Kaynak: Hattat Hastanesi web sitesi

KONUYLA İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLAR

Prostat Tedavisinde Greenlight

Prostat Hastalıklarında Lazer Tedavisi

Prostat Tedavisine Yeşil Işık

İyi Huylu Prostat Büyümesi

Prostat Biyopsisi Nedir?

Prostat Hastaları Nasıl Beslenmeli?

« Geri

Diğer Haberler

Babalar Günü İçin Sağlıklı Hediye Alternatifleri
Dünya AIDS Günü Renkli Etkinliklere Sahne Oldu
Diyabet Tedavisindeki Gelişmeler
Seyahat Eden İşadamları İçin Sağlıklı Diyet
Erkekler Diyette Kadınlardan Daha Başarılı
Erkeklere İlginç Sertleşme Testi!
Sağlık Masası HaberTürk`te
Futbol, Sağlığın Ve Cinselliğin Düşmanı Mı?
Spor, Sağlık Ve Fenerbahçe…
Medikal’in De Yarıştığı İsmail Cem Ödülleri’nin Ardından…
2 Bin Uzmandan Antalya`da Diyabet Zirvesi
Andropoz ve Testosteron
Nöropatik Ağrı İçin Kampanya
Kalbinizi Koruyun, İçinde Sevdikleriniz Var
Aşırı Çalışmak Kalp Krizine Neden Olur Mu?
Baba Olmanın En İdeal Yaşı Nedir?
Jinekomasti Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Erkeklerde Meme Küçültmede Ameliyatsız Yöntem
Kadınlara Özel Bir Dergi: Rengarenk Kırmızı
Esra Kazancıbaşı ile Medikal, A Haber`de...
Sorular ve Yanıtlarla Hepatitler...
Andropoz Sendromu Nedir?
HIV/AIDS İlaçlarında Fiyat Artışı
Şizofrenide İşlevsellik Ulusal Uzlaşı Raporu
Türkiye`de Diyabette Çözümler
Erkek Erkeğe Sağlık Konuşuyoruz
Babalık Tayini İçin DNA Testleri
Erkeklerde Kısırlık Nedenleri
Erken Boşalma Nedenleri
Prostat Büyümesinde Tedavi Seçenekleri
Prostat İltihabı (Prostatit)
Prostat Kanseri ve Tedavisi
Sertleşme Sorunu veTedavisi
Prostat Hastalıklarında Lazer Tedavisi
Erkekte Meme Kanseri!
Sertleşme Sorunu İçin Kampanya
Medikal, yeni saatinde izleyicilerle buluşuyor!
Spermin Şifreleri Çözüldü
Ekmekteki Tuzda Hipertansiyon Riski
Türkiye`nin Tansiyonu Ölçüldü
Diyabet 2020 Projesi
Cinsel Sorunlar ve Ruh Sağlığı
HIV Pozitiflere Özen Gösterilmiyor
Tüp Bebek Merkezi IVI İstanbul açıldı
Erken Boşalmayı Tedavi Eden İlaç Bulundu
Erkek Kök Hücresinden Sperm üretildi
Solaryum Kanser Nedeni
Prostat Hastalıkları İçin Kampanya
Prostat Hastalıklarında Artış
Bakan Akdağ`dan Performansa Yanıt
İnmemiş Testis Kısırlık Yapıyor
Diyabet ve Yüksek Tansiyon Takibinde Kolaylık
Sertleşme Tedavisinde Sahte İlaçla Mücadele
Kolesterol İlaçları Yararsız Mı?
Tiroit Bezi Hastalıkları
Tromboz Hastalığı Nedir, Nasıl Oluşur?
Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?
`Sigara Paketi Sağlık Uyarıları Yenilenmeli`
Meme Kanserine Dikkat Çekildi
Ebola Virüsü İş Dünyasını Da Tehdit Ediyor
MERS Şüphesi...
Kolesterol Gerçeği Tartışılıyor
Şizofreni Hastalarını Görmezden Gelmeyelim
Doktor, Hastane Ararken Yardımcınız Olacak 430 Sayfalık Rehber: AKILLI HASTANIN SAĞLIK REHBERİ
MERS`e Karşı Alınacak Önlemler
40. Ulusal Hematoloji Kongresi
Novartis İletişim Merkezi Hizmete Açıldı
Avrupa Beyin Yılı`nda Sempozyum
`Kadavradan Organ Nakli Artmalı`
MSD Türkiye Liderlik Ekibi`nde Görev Değişimi
Kronik Böbrek Hastalığının Nedenleri
Okyanusta Kalp Sağlığına Dikkat Çekiliyor
Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği 13. Kongresi
Organ Bağışı Haftası Etkinlikleri
Kalp Hastalıklarını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?
Akılcı İlaç Kullanımı Ve HIV/AIDS Sempozyumu
Nişantaşı Hospital Açılıyor
Kolesterol Tartışması Sürüyor
Florence Nightingale`den Obezite Merkezi
Esas Holding, Sağlık Yatırımlarını Medline Çatısında Topluyor
Damgalama Karşıtı Proje Yarışması Sonuçlandı
Sağlık ve Sigorta Yöneticileri Derneği Kuruldu
Eczacılar İlaç Fiyatlarına Tepkili
Göz Muayenesiyle Alzheimer`a Erken Teşhis
Bayındır Tıp Ödülleri Sahiplerini Buldu
Kan yoluyla geçen Hepatit C`yi ne kadar tanıyorsunuz?
Ünlülerin İyileşme Öyküleri Medikal’de...
Akıllı Hastanın Sağlık Rehberi Migros, Carrefour ve Tansaş`ın Kitap Standlarında
Sertleşme Sorunu 5 Milyon Erkeği Etkiliyor
Sağlık Bakanlığı’ndan Kolestrol Açıklaması
Sorular ve Yanıtlarla Romatoid Artrit
Erkeklerde De Sahte Slikon Kullanılmış
Akıllı Hastanın Sağlık Rehberi
Esra Kazancıbaşı İle Medikal`e Ödül
`Egzersiz İlaçtır` Hareteki Başlıyor
Sertleşme Sorunu Kader Değil
Türkiye`nin Cinsel Davranış ve Tutumu İncelendi
Sorular ve Yanıtlarla Diyabet Kitabı Çıktı
`Erken Boşalma Sorununun Çözümü Var`
  Yorumlar
02.03.2012, 20:09:11
sık sık idrara çıkıyorum,sanki kilotum ıslanıyor,
 Tüm Yorumlar »
  Yorum Ekle
  Adım, Soyadım Görünsün   Rumuzum Görünsün
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 
 
Erkek Rehberi
Cinsel Sorun
Tedavi Merkezleri
Cinsel Terapi
Uzmanları
Prostat Hastalıkları
Tedavi Merkezleri
Tüp Bebek/Kısırlık
Merkezleri
Saç Ekim
Merkezleri
Fitness
Merkezleri
Ünlülerle Sağlık Sohbetleri
Gazeteci Yüksel Aytuğ: Babam Nasıl Alzheimer Oldu?
Tüm Söyleşiler >
Anket
Sizce sağlıklı bir erkek aşağıdaki özelliklerden en başta hangisine sahip olmalıdır?
Gençlik
Adaleli bir vücut yapısı
Cinsel güç, performans
Ruh sağlığı
Göbeksiz sıkı bir karın
Kırışıksız, canlı bir cilt
Gür ve sağlıklı saçlar

Ankete katılmak için lütfen giriş yapınız. Giriş için tıklayınız.

Anket Sonuçları
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright © 2009 Sagliklierkek.com | Tüm hakları saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor